TIC Jezersko
+386 (0)51 219 282
tic@jezersko.si
Domov O Jezerskem Kontakt Koristne info Novice in dogodki Narava Kultura Nastanitve Aktivnosti Kulinarika Gostišča Prireditve Paketi Lokalna ponudba Galerija V medijih

Uporabno


Aktivnosti


Turno smučanje


Turno smučanje je zimska aktivnost, ki jo Jezerjani gojimo že dolga leta in nam pozimi ob zadostni količini snega predstavlja enega najlepših doživetij zime.

 Kaj je lepšega, kot se sprehoditi pod obokom s snegom pokritih smrekovih vej in pred seboj gledati kristalni svet sveže zasnežene pokrajine, ki ob prijateljevanju s sončnimi žarki pričara nepopisno lepoto neokrnjene narave.

Pridite in uživajte!





Turno-smučarske destinacije na Jezerskem




Ledinski vrh (2106 m)


Ledine so pravzaprav edino območje klasičnega turnega smučanja v spomladanskih razmerah na Jezerskem. Vsaka zima postreže z različnimi danostmi, pa vendar je največja verjetnost, da boste ujeli odlične razmere, med februarjem in aprilom.

Več o poti
Ledine, Jezersko sedlo, Ledinski vrh (2106 m), Savinjsko sedlo (2001 m) in Okrešelj.

Začetek ture v dolini Ravenske kočne, kjer so urejena parkirišča in proge za tek na smučeh, ki so običajno urejene vse do tovornih žičnic. Prehod na prostrana snežišča Ledin je možen z večih strani.
Najlažji in najbolj obiskan je prehod v območju Lovske poti do Kranjske koče. Iz kotla pod Ledinskim slapom je ob dobri zimi možen direkten dostop po grapi do zavetišča kranjskih markacistov (strm leden skok, 5 m). Lahko se odločite tudi za lažje zimsko plezanje v območju letne poti skozi Žrelo (200 m plezanja).
Za vse tri variante so dereze in cepin obvezna oprema. Od Kranjske koče do Jezerskega sedla (2001 m) ali Ledinskega vrha (2106 m) se po prostranih snežiščih zopet lahko vzpenjate na smučeh. Z Jezerskega sedla lahko nadaljujete turo s spustom v dolino Belske kočne ali prek Savinjskega sedla na Okrešelj.

Za spust v dolino Ravenske kočne je najlepše in najlažje v območju Lovske poti.

Višinska razlika: 1000 m
Vzpon: 4 h

Izhodišče: Parkirišče pod Turni
Gpx: Pot





Grintovec (2558 m)


Grintovec je najvišji vrh Kamniško-Savinjskih Alp in nad jezersko dolino se dviga njegova mogočna severna stena. Za turni smuk bomo izbrali južno stran, na kateri je široka in relativno položna Grintovčeva streha, ki izurjenim gornikom ponuja veličasten turni smuk.

Več o poti
Tokrat se bomo z Jezerskega odpeljali v dolino Kokre do našega izhodišča pri kmetiji Suhadolnik (900 m). Prek prve skalne ovire (Taške) vodita dve poti. Za vzpon s smučmi na nahrbtniku je primernejša desna, položnejša varianta, kjer boste ob zadostni količini sne-ga lahko previdno vijugali ob zaključku ture. Nadaljujemo proti Cojzovi koči na Kokrškem sedlu. Snežišča so v tem delu precej prostrana, zato je pomembno, da iz Spodnjih jam sledimo najbolj izraziti rampi, ki nas privede na izrazito Grintovčevo streho.
V res idealnih razmerah se je možno prav do vrha vzpenjati na smučeh, vendar je vzpon po izpostavljeni Grintovčevi strehi precej bolj varen z derezami na nogah in cepinom v roki.

Zaradi obsežnosti in nepreglednosti pobočja se priporoča spust izključno v območju dostopa. Velikopotezna tura.

Višinska razlika: 1500 m
Vzpon: 6 h

Izhodišče: Parkirišče Suhadolnik
Gpx: Pot




Goli vrh (1788 m)


Turni smuk z najlepšega jezerskega razglednika je največkrat aktualen sredi zime, običajno takoj po obilnem sneženju (od novembra do marca).

Več o poti

Zaradi pokritosti z gozdom je nevarnost proženja plazov majhna. Turo pričnete na začetku Ravenske kočne – najverjetneje kar po tekaških progah. Do Jenkove planine sta običajno shojeni dve varianti. Prva, bolj strma, se prične levo pred Gorniškim centrom Dava Karničarja in je namenjena izključno vzponu.

Druga varianta je enaka smeri običajnega spusta in se prične na koncu poletnega osrednjega parkirišča v Ravenski kočni. Po približno uri hoje se poti združita v Jenkovi planini. Od tam začnemo po ozki in strmi mejni preseki naravnost proti vrhu in nato prečimo desno na bolj odprt teren na avstrijski strani. Najlepša smučarija vas čaka na vršnem travniku in v redkem bukovem gozdu med Jenkovo planino in Markunovo bajto.

 Spust poteka v smeri vzpona.

Višinska razlika: 800 m
Vzpon: 3 h

Izhodišče: Parkirišče pod Turni
Gpx:Pot





Pečovnik in Plešivec (1801 m)


Dolino Komatevre s Pečovnikom in Plešivcem smo jezerski turni smučarji odkrili zaradi pomanjkanja snega za organizacijo tradicionalnega turnosmučarskega tekmovanja

Več o poti

Zasnežene ceste, vlake in odprti travniki s pogledi na Grintovce so kot nalašč za uživanje neokrnjene narave in miru v prostranih zasneženih gozdovih. Vsi vzponi in spusti so tehnično povsem nezahtevni in primerni tudi za začetnike.

Običajno lahko turo pričnemo pri kmetiji Robnik, do koder je cesta splužena in je urejeno parkirišče. S Plešivca lahko turo nadaljujemo preko Dolge njive vse do Tolste Košute (2057 m), kjer pa so travnata južna pobočja lahko nevarna za plazove.

Spust poteka v smeri vzpona.

Višinska razlika: 800 m
Vzpon: 3 h

Izhodišče: Parkirišče
Gpx: Pot



Pristovški Storžič (1759 m)


Pristovški Storžič je še en čudovit razglednik na avstrijsko-slovenski meji. Vrh in pot sta v celoti na avstrijski strani – planinsko pot označujejo rumene smerne table.

Več o poti

Vršni greben je razpotegnjen in položen, a mestoma zelo izpostavljen; enako tudi vrh, na katerem stoji mogočen kovinski križ z napisom še iz nekih čisto drugih časov. Nagradi vas krasen razgled čez Koroško in Kranjsko deželo, od Grintovcev prek Karavank vse do Julijskih Alp.

Izhodišče: Cerkev sv. Andreja

Ob dobrih zimskih razmerah se s smučmi lahko odpravite od cerkve sv. Andreja mimo Šenkove domačije in proti Štularju, kjer vas na glavni cesti pričaka označen odcep na staro pot na Jezerski vrh.
Vzpon poteka po markirani poti do mejnega prehoda na Jezerskem vrhu, od tu nadaljujete po cesti med stavbama mejnega prehoda, sledite rumenim smernim tablam in zavijete desno. Vzpon poteka po gozdni cesti, ki ji sledite do drugega odcepa na desni strani.
Nadaljujete desno po gozdni cesti do Rakeževe planine, nato pa se vzpnete po planinski poti do konca travnatega pobočja.

Od tu naprej je za dostop do vrha Pristovškega Storžiča potrebna popolna zimska oprema (dereze, cepin in čelada)!

Spust poteka v smeri vzpona.

Višinska razlika: 750 m
Vzpon: 2 h


Izhodišče: Cerkev sv. Andreja
Gpx: Pot


Izhodišče: Jezerski vrh
Vzpon se prične na cesti med stavbama mejnega prehoda. Nato sledite rumenim smernim tablam in zavijete desno. Vzpon nadaljujete po gozdi cesti, ki ji sledite do drugega odcepa na desni strani. Nadaljujete desno po gozdni cesti do Rakeževe planine ter se nato vzpnete po planinski poti do konca travnatega pobočja.

Od tu naprej je za dostop do vrha Pristovškega Storžiča potrebna popolna zimska oprema (dereze, cepin in čelada)!

Spust poteka v smeri vzpona.

Višinska razlika: 450 m
Vzpon: 1 h 30 min


Izhodišče: Jezerski vrh
Gpx: Pot




Štularjeva planina (1270 m)


Tura se začne v mirni in neokrnjeni dolini Ravenske Kočne ter vodi skozi zasnežene gozdove, do idilične Štularjeve planine. Pot je nezahtevna in primerna za začetnike ter izkušene turne smučarje, ki iščejo sproščujočo in varno turo.

Več o poti
Turo pričnete na začetku Ravenske kočne – najverjetneje kar po tekaških progah pri Parku Jezersko. Pot nadaljujete po tematski poti vse do velikega parkirišča v dolini Ravenske Kočne, nato pa sledite cesti, ki vas bo pripeljala vse do spodnje postaje tovorne žilnice za Češko kočo. Tam se odcepite desno, pred vami pa sta še dobra dva kilometra vzpona, ki poteka po zasneženi cesti.

Na Štularjevi planini si vzemite čas in občudujte razglede na dolino ter Kamniško Savinjske Alpe.

Zaradi pokritosti z gozdom je nevarnost proženja plazov majhna.

Spust poteka v smeri vzpona.

Višinska razlika: 350 m
Vzpon: 2 h


Izhodišče: Parkirišče pod Turni
Gpx: Pot


Copyright 2024, Izdelava MMstudio